Healthy Back to School Bento Boxes!

I know the struggle of creating healthy, transportable, kid-friendly snacks and lunches that won’t take up a lot of time – or cost an arm and a leg. Here, I broke down 4 easy ideas for your next grocery run including cost breakdown per lunch! If this is helpful information, I would love to continue a Kid’s Bento series with loads of fresh ideas. Happy Back to School!

Box #1:
1/2 cup quinoa, cooked ($3.99/lb = $1 per lunch)
1 hardboiled egg ($2.99/dozen = $.25 per lunch)
Shredded carrots ($1.99/bag = $.50 per lunch)
Fava beans ($1.69/lb = $.30)
Red grapes ($.99/lb = $.25)                     BOX TOTAL: $2.30

Box #2:
Pepitas and dried cranberries ($5/lb pepitas, $3 bag of dried cranberries = $.50, $.20)
Crispy snap peas ($2.29/bag = $.57)
1 fig, halved (5.49/lb = $.60)
5 Protein Balls (recipe below) = Roughly $1.50

Blend 1 cup pitted dates, ½ cup shredded almonds, ¼ cup chia and ¼ cup peanut butter in a food processor until crumbly and sticking together. Form balls with hands, store extra in the refrigerator.     BOX TOTAL: $3.37

Box #3:
3 slices Canadian bacon ($5.99 for 8 slices =$2.25)
1 Persian cucumber ($1.09/lb = $.27)
¼ cup seasoned almonds ($1)
3 chocolate wafers ($.50)             BOX TOTAL: $4.02

Box #4:
Whole What Pita Bread ($2.99 for 5 = $.60)
2 Kinder chocolates ($1.29 for 4 = $.64)
1 Babybel Cheese ($4.39 for 6 = $.73)
Elbow pasta with marinara (recipe below) ($1.50)

Cook 1 cup elbow pasta until al dente. Stir in ½ cup marinara sauce and cherry tomatoes. Sprinkle parmesan cheese if desired.   BOX TOTAL: $3.47